תחומי עיסוק

תחום דיני התעבורה כולל:

א. ייצוג בבית משפט לתעבורה בעבירות שונות שמוגש בהן כתב אישום (שכרות וסמים/ נהיגה ללא רישיון נהיגה או כאשר פקע/ מהירות/עקיפות למיניהן ועוד) .

ב. ייצוג נהגים חדשים וצעירים שלהם נדרש טיפול מיוחד.

נהג חדש- הוא נהג שנוהג פחות משנתיים. החוקים החלים על נהג חדש הם חוקים מגבילים. פסילה של נהג חדש עלולה להוביל אותו לחידוש רישיון, כולל עריכת מבחנים עיוניים ומעשיים. כאשר אני מטפלת בנהג חדש אני משתדלת למזער לו את הנזק עד כמה שניתן גם בהליך מול משרד הרישוי.

ג. ייצוג בבית משפט בתיקי תאונות דרכים בהם המדינה מעמידה לדין נהג כולל בתאונות גרימת מוות ברשלנות.

הסבר: כאשר מוגש נגד נהג כתב אישום בעקבות עבירה או תאונה , המטרה של המדינה היא להעניש אותו על עבירה שהוא ביצע שכולל ברוב המקרים פסילה ולעיתים גם מאסר. המטרה שלי היא לבחון את הראיות בתיק בצורה מעמיקה ודקדקנית ולדעת אם אכן יש מקום להרשעה/ לתיקון כתב אישום/לסגירת התיק. אם לא, אני כופרת באישום ומנהלים תיק הוכחות על מנת להוציא את הנאשם זכאי (ראו פסיקה שלי) . במידה ואכן הראיות מובילות להרשעה, המטרה שלי היא למזער את העונש למינימום כאשר אני קשובה לבקשות של הנאשם ומנסה להתאים לו את "החליפה הנכונה" שתלויה כמובן, בראיות, בעבר שלו, בנסיבות האישיות בהתנהלות שלו ועוד.

ד. טיפול בבקשות של נהגים/ בעלי רכב להחזרת רישיון נהיגה או רכב שנלקחו על ידי המשטרה בעקבות עבירה או תאונת דרכים.

לקצין משטרה יש סמכות לפסול רישיון נהיגה ל-30 יום בעבירות מסוימות וכן ל-60 או 90 יום, בעבירות שגרמו לתאונת דרכים. הסיבה בחוק לפסילת הרישיון תלויה בהגשת כתב אישום וברצון "לצנן" את הנהג , מאחר ומדובר בנהג מסוכן לציבור. ישנה אפשרות להגיש בקשה לביטול פסילה מנהלית לבית המשפט במקרים המתאימים, בייחוד כאשר פעל בשיקול דעת מוטעה או שלא במסגרת הסמכויות שניתנו לו בחוק.

לקצין משטרה יש סמכות להשבית רכב במסגרת עבירות מסוימות. גם במקרים אלו ישנה אפשרות להגיש בקשה לבית משפט על מנת להחזיר את הרכב לבעליו.

ה. הגשת בקשות למשרד הרישוי במסגרת חישובי פסילה, על מנת להוציא רישיון בתוקף. לאור פסיקה של בית המשפט העליון לא ניתן להגיש בקשות לחישוב פסילה לבית המשפט אלא רק למשרד הרישוי. דבר זה יצר עומס כבד על משרד הרישוי אשר מטפל בהרבה פניות ומעכב נהגים רבים מלהוציא רישיון נהיגה לאחר שנפסלו בבית משפט.  תשובות לבקשות הללו לוקחות חודשים רבים. אני מטפלת בפסילות מול בתי המשפט ופונה לגורמים המתאימים במשרד הרישוי  ומנסה ללחוץ לקבלת התשובה לטובת הלקוח.

ו. ייצוג בבית משפט מחוזי בערעורים על הרשעה או על עונש. במידה ונאשם מורשע וניתן לו גזר דין בבית המשפט לתעבורה, ישנה אפשרות להגיש ערעור על ההרשעה או על העונש לבית המשפט המחוזי.

חשוב לציין כי העבודה החשובה והקריטית של עו"ד בתיק תעבורה צריכה להיעשות  בבית המשפט לתעבורה שם ניתן להציג את הטענות ולעזור לנאשם. אולם, לעיתים טועה בית משפט השלום בשיקוליו ומרשיע/ מחמיר בעונש בניגוד לפסיקה הרווחת ובניגוד להיגיון. במקרים אלו, יש סיכוי לערעור על מנת לשנות את ההרשעה או על מנת להקל בעונש.

תחום המשפט הפלילי כולל:

א. ייצוג בבתי המשפט השונים בעבירות שמוגש בהן כתב אישום כגון עבירות סמים אלימות, תקיפה, גניבה וכולי – כולל ייצוג בהליכי שימוע.

ההליך הפלילי הוא "האח הגדול" של דיני התעבורה. כאשר מוגש כנגד הנאשם כתב אישום , מטרת המדינה היא להעניש אותו , לרוב בצורת מאסר. . המטרה שלי היא לבחון את הראיות בתיק בצורה מעמיקה ודקדקנית ולדעת אם אכן יש מקום להרשעה/ לתיקון כתב אישום/לסגירת התיק. אם לא, אני כופרת באישום ומנהלים תיק הוכחות על מנת להוציא את הנאשם זכאי (ראו פסיקה שלי) . במידה ואכן הראיות מובילות להרשעה, המטרה שלי היא למזער את העונש למינימום כאשר אני קשובה לבקשות של הנאשם ומנסה להתאים לו את "החליפה הנכונה" שתלויה כמובן, בראיות, בעבר שלו, בנסיבות האישיות בהתנהלות שלו ועוד.

ב. ייצוג קטינים בעבירות שונות בבית משפט לנוער. המחוקק קבע חוקים מיוחדים לקטינים, תוך רצון שלא לפגוע בעתידם. אני מלווה את הקטין בהליך המשפטי יחד עם הוריו מתוך גישה טיפולית ומרצון להוביל אותו לדרך הנכונה.

ג. טיפול מול הרשויות (משטרה או פרקליטות)  במחיקת רישום פלילי . כאשר אדם נחקר במשטרה והתיק נסגר , הוא לא נמחק מהמערכת לחלוטין, אלא אם הוא נסגר בעילת "חוסר אשמה". עדיין הרישום יהיה קיים ועלול לפגוע בעתידו או בתעסוקתו, מאחר וגורמים מסוימים יכולים לקבל את הרישום הנ"ל.  אני דואגת לעיין בתיק, לבחון את חומר הראיות ולראות האם עילת הסגירה נכונה.  במידה ויש מקום לשנות לחוסר אשמה , אני פונה לגורם המתאים תוך פירוט טיעוניי ודואגת לשינוי עילת הסגירה כך שהרישום יימחק.  בתיקים שנדונו יש הליך אחר , לעיתים פנייה לנשיא וכל מקרה מטופל לגופו.

חנה דוד, עורכת דין

כתובת: בית הדפוס 12 , "בית השנהב", אגף A, קומה 2, ירושלים מיקוד 95483.
טלפון : 02-5877882, פקס: 02-5877883
נייד: 050-4708166
דואר אלקטרוני: hanny5462@gmail.com

הוראות הגעה :
כאשר עולים לקומה השנייה באגף A , יוצאים מהמעלית פונים ימינה לדלת זכוכית ואז פונים שמאלה עד סוף המסדרון (דלת אפורה)

שינוי גודל גופנים